Spor Hizmetleri Şube Müdürlüğü

SPOR HİZMETLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

         Komplekslerinden  arınmış, uyumlu, dinamik, sağlıklı ve daha üretken bireylerin yetişmesinde sporun olumlu katkılarından hareketle Üniversitemiz öğrencilerinin ve çalışanlarının beden sağlıklarını korumak ve geliştirmek, onlara disiplin ve çalışma alışkanlığı kazandırmak, spora karşı ilgilerini artırmak, enerjilerini bu olumlu yöne doğru yöneltmek, serbest zamanlarını ilgi duydukları spor dalında ya da dallarında çalışarak düzenli ve sağlıklı bir ortamda spor yapmalarını sağlamaktadır.

Öğrencilerimizin katılımıyla, Üniversite Sporları Federasyonunun düzenlemiş olduğu Üniversiteler arası müsabakalara; basketbol, voleybol, hentbol, plaj hentbolu, futbol, salon futbolu, plaj futbolu, ragbi, badminton, satranç, briç, tenis, masa tenisi, okçuluk, dağcılık, bilek güreşi ve yüzme  branşlarında katılmaktayız. Ayrıca; basketbol, voleybol, futbol, tenis, hentbol, karate branşlarında yaz ve kış spor okulları açılmakta, öğrencilerimize, personel çocuklarına ve Üniversite harici kişilere hizmet verilmektedir.

            Sportif Faaliyetlerimiz ve Spor Salonumuzda Yapılan Faaliyetler:

            * Geleneksel olarak Bahar Şenlikleri çerçevesinde düzenlenen Fakülte/Yüksekokullar arası spor müsabakaları

            * Geleneksel olarak düzenlenen “Kurumlar Arası 29 Ekim Cumhuriyet Kupası Futbol Turnuvası”

            * Üniversitemiz Fakülte ve Yüksekokullarının beden eğitimi dersleri.

            * Bahar şenlikleri ve üniversite sporları federasyonun düzenlediği etkinliklerde halk oyunları antrenmanları, gösterileri ve yarışmaları.

            * Üniversite sporları federasyonun düzenlediği üniversiteler arası müsabakalarda basketbol, voleybol ve hentbol maçlarına ev sahipliği yapılması.

            * Üniversite tanıtım günlerinde Üniversitemizin tanıtımının düzenlenmesi.

            * Bahar şenliklerinde çerçevesinde düzenlenen aktiviteler.

            * Üniversite takımlarımızın antrenmanları ve maçları.

            * Üniversitemiz Spor kulübünde mücadele eden takımlarımızın antrenman ve maçları.

   Öğrencilerimize yönelik yapmış olduğumuz sportif etkinliklerin yanı sıra Üniversitemiz akademik ve idari personelimizden oluşan takımlarımız ile ilimizde düzenlenen sportif etkinliklere  iştirak etmesi sağlanmaktadır.

 

SPOR TESİSLERİ

KAPALI SPOR SALONU

            Meşelik Yerleşkesinde, 23x48 m. ebadında zemini 1.sınıf tarafleks, 1050 oturaklı tribün ve toplamda 1100 kişilik seyirci kapasitesine sahip spor salonu mevcuttur. Çok amaçlı kurulan spor salonunda, 800 kişiye hizmet verebilen bedensel uyum merkezi, step-aerobik ve pilates salonu, güreş, judo salonu, vitamin bar, müzik odası, ilk yardım ve hakem odası, çalıştırıcı odaları ve 7 adet soyunma odası bulunmaktadır.

BEDENSEL UYUM MERKEZİ

           400 m2’lik alana kurulmuş olan bedensel uyum merkezinde; 12 adet koşu bandı, 2 adet eliptik bisiklet, 4 adet yatay bisiklet, 2 adet dikey bisiklet, 4 adet kürek, 30 adet fitness-line makineleri mevcuttur. Saat 08.00–21.45 saatleri arasında, haftanın 6 günü öğrencilere ve personele belirli bir ücret karşılığında uzman antrenörler gözetiminde hizmet vermektedir.

STEP AEROBİK-PİLATES SALONU 

          140 m2 lik alana kurulu olan step aerobik-pilates salonu; klimalı bir ortamda 30 kişinin çalışmasına uygundur. Üniversitemiz öğrencisine, personeline, Üniversitemiz harici kişilere, belli bir ücret karşılığında, haftanın 5 günü program dâhilinde uzman çalıştırıcılarla hizmet vermektedir.

FUTBOL HALI SAHALAR (AÇIK-KAPALI)

         Spor salonu çevresinde; 30x50 m. ölçülerinde zeminin 4,5 cm özel sentetik çim, her türlü yağış ortamında dahi rahatlıkla oynanabilen bir alt yapıya ve ışıklandırma sistemine sahip 2 adet açık halı saha ve yine aynı ölçülerde 1 adet kapalı halı saha ile 09.00–00.30 saatleri arası haftanın 7 günü hizmet verilmektedir.

 TENİS KORTLARI (AÇIK-KAPALI) 

        5 adet standart ölçülerde akrelik zemin kaplamalı açık tenis kortu, 2 adet akrelik zemin kaplamalı kapalı tenis kortu ve 1 adet çalışma duvarı ile öğrenci, personel ve Üniversite harici kişiler 08.00–22.00 saatleri arasında uzman antrenörler gözetiminde kurslar verilerek sporcular çalıştırılmaktadır.

AÇIK BASKETBOL SAHALARI

       Salonun batısında 6 adet potadan mevcut 500 metre kare alanda kurulan basketbol sahamızla, tüm öğrenci, personel ve dışarıdan kişilere hizmet verilmektedir.

DAĞCILIK KULESİ 

       Salonun doğusuna yapılmış olan dağcılık kulesi 150 üyesiyle üniversitemiz öğrencilerine ve yaz kurslarında personelimiz çocuklarına hizmet vermektedir.

BADEMLİK YERLEŞKESİ SPOR TESİSLERİ

        Bademlik Yerleşkesinde; 1 adet spor salonu, 1 adet açık basketbol sahası ve 1 adet mini toprak futbol sahası bulunmaktadır.

       Bademlikte olan kapalı spor salonumuz daha çok üniversite ve kulüp takımlarımızın antrenmanlarında, M.M. Fakültesi, Mimarlık bölümü öğrencilerinin boş zamanlarında fitness, masa tenisi, basketbol, voleybol gibi sportif faaliyetlerinde kullanılmaktadır.

ESOGÜ STADYUMU

       Üniversitemiz Stadyumu, sentetik kaplama kulvarlar  ve sentetik çim sahadan oluşmaktadır. Kapasitesi 3200 kişiliktir. Futbol saahsı ölçüleri 68X105 metre olan stadyum, her biri 122 cm genişliğinde 8 adet kulvara sahiptir. Gece ışıklandırması ve elektronik skorboard bulunmaktadır. Stadyumun ev sahibi ve konuk takımın kullanımına yönelik olarak dizayn edilmiş, toplam kapalı alanı 9600 m2'dir. Kapalı alan içerisinde; 1 basın toplantısı odası, 4 adet sporcu soyunma odası, 2 adet hakem odası, 1 adet doping kontrol odası, 2 adet antrenman salonu, 4 adet teknik direktör odası, 4 adet masör odası, 1 adet sağlık odası, 1 adet mescit, 6 adet fuaye, 4 adet masaj odası, 16 duş ve 14 adet ofis bulunmaktadır. 

        Üniversitemiz Stadyumu spor müsabakalarının yanı sıra mezuniyet törenleri ve bahar şenliklerine de ev sahipliği yapacaktır.